top of page
Search
  • Ing.Tomáš Hogh

Ako funguje rezanie laserom?

Lasery sa používajú na mnohé účely. Jedným zo spôsobov, ako sa používajú, je rezanie kovových plechov. Na plechu z mäkkej ocele, nehrdzavejúcej ocele a hliníka je proces rezania laserom veľmi presný, poskytuje vynikajúcu kvalitu rezu, má veľmi malú šírku zárezu a malú zónu ovplyvňujúcu teplo a umožňuje rezať veľmi zložité tvary a malé otvory.

Väčšina ľudí už vie, že slovo „LASER“ je vlastne skratkou pre zosilnenie svetla stimulovanou emisiou žiarenia.

Laserový lúč je stĺpec svetla veľmi vysokej intenzity, jednej vlnovej dĺžky alebo farby. V prípade typického CO2 laseru je táto vlnová dĺžka v infračervenej časti svetelného spektra, takže je pre ľudské oko neviditeľný. Lúč má priemer len asi 3/4 palca, keď sa pohybuje od laserového rezonátora, ktorý vytvára lúč. Môže byť odrazený rôznymi smermi rôznymi zrkadlami alebo „ohýbačmi lúčov“ predtým, ako je nakoniec zameraný na materiál. Zaostrený laserový lúč prechádza otvorom trysky tesne predtým, ako dopadne na rezaný materiál. Týmto otvorom dýzy tiež preteká stlačený plyn, ako je kyslík alebo dusík.


Laserová hlava


Zaostrenie laserového lúča je možné vykonať pomocou špeciálnej šošovky alebo zakriveného zrkadla, čo sa deje v laserovej rezacej hlave. Lúč musí byť presne zaostrený tak, aby tvar zaostrovacieho bodu a hustota energie v tomto mieste boli dokonale okrúhle a konzistentné a boli sústredené v tryske. Zameraním lúča na jediný presný bod je tepelná hustota v danom mieste extrémna.

Popremýšľajte, ako pomocou lupy zamerať slnečné lúče na papier a ako by sme takýmto spôsobom mohli založiť oheň. Teraz premýšľajte o sústredení energie 6 KW na jedno miesto a môžete si predstaviť, aké horúce bude toto miesto. Vysoká hustota výkonu vedie k rýchlemu zahriatiu, roztaveniu a čiastočnému alebo úplnému odpareniu materiálu. Pri rezaní mäkkej ocele je teplo laserového lúča dostatočné na spustenie typického procesu spaľovania „kyslíko-palivovým“ palivom a laserovým rezacím plynom bude čistý kyslík, rovnako ako kyslíkovým palivovým horákom. Pri rezaní nehrdzavejúcej ocele alebo hliníka laserový lúč jednoducho roztaví materiál a na vyfúknutie roztaveného kovu z rezu sa použije vysokotlakový dusík.

Na CNC laserovom stroji sa laserová rezacia hlava pohybuje po kovovej doske v tvare požadovaného dielu, čím sa diel z dosky vyrezáva. Kapacitný systém regulácie výšky udržuje veľmi presnú vzdialenosť medzi koncom dýzy a rezaným materiálom. Táto vzdialenosť je dôležitá, pretože určuje, kde je ohnisko spojené s povrchom materiálu. Kvalitu rezu možno ovplyvniť zvýšením alebo znížením ohniska tesne nad povrchom materiálu, na povrchu alebo tesne pod povrchom.389 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page