top of page
Search
  • Ing.Tomáš Hogh

Laserové rezanie VS Plazmové

Čo je to rezanie laserom?

Laserové rezacie stroje používajú na rezanie rôznych kovov vysoko výkonné, počítačom riadené lasery spolu s dusíkom, kyslíkom alebo stlačeným vzduchom. Na gravírovanie kovov sa používa aj laserové rezanie na báze oxidu uhličitého. Laserové rezacie stroje sú viacúčelové a môžu vykonávať najrôznejšie kovoobrábacie práce.Čo je to rezanie plazmou?

Pri plazmovom rezaní sa používa stlačený vzduch a inertné plyny, ako je vodík a dusík, ktoré prechádzajú jemnou tryskou pri vysokých rýchlostiach. Kombinácia plynov, vysokých rýchlostí a koncentrovanej oblasti tlaku vytvára elektricky vodivý ionizovaný plyn, tiež známy ako plazma. Táto metóda sa používa na kovy, ktoré sa nedajú rezať rezacími strojmi na báze plameňa.


Rozdiely medzi rezaním laserom a plazmovým rezaním

Plazmové rezanie sa používa výhradne na rezanie rôznych kovov vrátane nehrdzavejúcej ocele a hliníka. Patria sem kovy s reflexnými povrchmi, s ktorými laserový rezací stroj nemôže manipulovať. Na rozdiel od plazmových strojov môžu byť laserové stroje použité na mnohé iné účely vrátane orezávania, zvárania a gravírovania.


Služba rezania plazmou je všeobecne cenovo dostupnejšia ako laser, najmä pri porovnaní špičkových plazmových strojov s laserovými strojmi. Je to väčšinou z dôvodu denných nákladov na prevádzku každého stroja a rýchlosti, akou môže každý stroj pracovať. Nie je prekvapením, že stroj, ktorého prevádzka je lacnejšia, vedie k hotovému produktu, ktorý je pre vaše podnikanie nákladovo najefektívnejší. Plazmové stroje majú v porovnaní s laserovými strojmi širší rez , čo znamená, že pri profilovaní sa stráca viac kovu.


Laserové rezacie stroje ponúkajú o niečo vyššiu toleranciu v porovnaní s plazmovými strojmi. To tiež znamená, že môžu rezať a gravírovať veľmi tenký plech bez toho, aby to drasticky ovplyvnilo materiál. laserové stroje lepšie vybavené na tenšie a zložitejšie tvary. Plazmové rezacie stroje sa zvyčajne používajú na manipuláciu s hrubými plechmi a najmodernejšie plazmové stroje, ako napríklad tie, ktoré používa spoločnosť ERBOS dokážu rezať kovy s hrúbkou až 80 mm.


Laser vs. plazma - výhody

Laserové aj plazmové rezacie stroje ponúkajú svoje vlastné jedinečné výhody založené na premenných, ako sú časové rámce, špecifikácie úloh a ďalšie.


Výhody rezania laserom

• Vysoká presnosť

• Integrácia CAD / CAM

• Vysoká tolerancia

• Vysoko kvalitná replikácia súčiastok

• Schopnosť vykonávať zložité úlohy rezania

• Nízke tepelné skreslenie


Výhody rezania plazmou

• Integrácia CAD / CAM

• Vysoko kvalitný povrch

• Vysoko kvalitná replikácia dielov

• Cenovo výhodné vstupné náklady

• Možnosť kombinácie plazmového rezania s autogénnym


Ktorý proces rezania je teda lepší? To záleží na vašich potrebách. Plazmové rezanie je inteligentná voľba pre každého, kto pracuje v stavebnom priemysle. Rezanie laserom je vyhľadávané predovšetkým v priemyselných odvetviach, kde sa vyžaduje rezanie tenších plechov a pri rezaní zložitejších tvarov.

169 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page